مگس سرباز (Soldier fly) چیست؟

مگس سرباز دهکده رودبار قصران

مگس سرباز (Soldier fly) چیست؟

پیشگفتار

یکی از چالش های پیش روی دامداران پرورش‌دهندگان دام، طیور و آبزیان و تامین و تهیه مواد غذایی مناسب و پر پروتئین مانند مگس سرباز جهت پرورش دام مرغوب است.  علت وجود داشتن این چالش قیمت بالای مواد اولیه غذای حیوانات است که به علت وارداتی بودن وابسته به نرخ دلار بوده و به همین جهت با نوسان قیمت ارز و تاثیر تحریم ها تهیه آن پر هزینه می شود.  همین امر باعث شده که یا دامپروران از تهیه این غذای با کیفیت منصرف شوند یا دام تولید شده را با قیمت تمام شده بالاتر به بازار عرضه کنند.

در این نوشته قصد داریم شما را با یکی از انواع مواد غذایی با کیفیت و پر پروتئین دام به نام مگس آشنا کنیم. در انتهای این نوشته شما با این ماده مغذی دام، نحوه تهیه و روش های پرورش آن آشنا خواهید شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

مگس سرباز را بهتر بشناسید

مگس سرباز نوعی حشره است که به طور عمده از زباله های تولید شده و سایر مواد دور ریختنی تغذیه کرده و دارای سرعت رشد و تکثیر بسیار بالا است. در پژوهشهایی که در انستیتو های مربوط به مواد غذایی و دام انجام شده مشخص شده که استفاده از مگس سرباز در خوراک طیور علاوه بر تامین مناسب پروتئین،  در بهبود وضعیت زیست محیطی و کاهش تخریب های زیستی حاصل از پرورش دام و طیور تاثیر گذار است.

مگس سرباز دهکده رودبار قصران

 

مزیت مگس سرباز چیست؟

 

مزیت های استفاده از مگس سرباز در برنامه غذایی دام،  طیور و آبزیان بسیار بالاست. از جمله مهمترین مواردی که استفاده از مگس سرباز باعث آن می شود، ایجاد کاهش نسبت هزینه به مزیت و به تبع آن افزایش بازگشت سرمایه برای تولید کنندگان است.  همچنین استفاده از مگس سرباز به دلیل نحوه تولید آن دوستدار طبیعت است.  چرا که با تبدیل زباله و مواد مضر برای طبیعت به منبعی سرشار از پروتئین و سازگار با محیط زیست،  چرخه توسعه پایدار برای صنایع کشاورزی و دامپروری ایجاد می شود.  همچنین با توجه به اینکه در گذشته به جای مگس سرباز از سویا و پودر ماهی استفاده می‌شد،  در حال حاضر و با مقایسه روش های تولید مگس سرباز با مواردی مثل سویا،  مشاهده می‌شود که مصرف آب در روش جدید به مراتب کمتر بوده و از ضایعات تولید شده در آن می توان به عنوان کود طبیعی نیز استفاده کرد.

این تحقیقات نشان دهنده بهبود ۱۶ درصدی هزینه به مزیت و  ۲۵ درصدی بازگشت سرمایه نسبت به روشهای تغذیه قدیمی دام،  و آبزیان است.  این موارد باعث شده که این روزها پودر حشرات به عنوان منبع پروتئینی جدید در مواد غذایی دام مورد استقبال تولیدکنندگان قرار گیرد.

 

 آیا مگس سرباز در کشور تولید می‌شود؟

 

 تولیدکنندگان دامی که سابقاً  از مگس سرباز به عنوان تغذیه دام های خود استفاده می کردند به خوبی می دانند که هزینه و دردسر های واردات این ماده غذایی مفید چقدر زیاد است.  مژده ای که دهکده رودبار قصران به شما پرورش دهندگان دام،  طیور و آبزیان می دهد این است که با انجام تحقیقات جامع و صرف زمان زیاد روی آزمون و خطا و تجربه تولید این محصول توانستیم به روش تولید پربازده بومی دست پیدا کنیم.  با این دستاورد می توانیم مگس سرباز را در کشور تولید کنیم. این اتفاق باعث می شود هزینه های تهیه و استفاده از آن تا چندین برابر کاهش پیدا کند.  این مجموعه با افتخار در خدمت اهالی صنعت و کشاورزی کشور است و می‌تواند تجربیات به دست آمده را به منظور تولید در اختیار متقاضیان قرار دهد.

 

آیا استفاده از مگس سرباز گران تمام می‌شود؟

 

 اگر از نمونه خارجی و وارداتی مگس سرباز استفاده شود احتمال این وجود دارد که هزینه های آن برای پرورش دهندگان دام مناسب نباشد.  اما اگر از نمونه تولید شده داخلی که توسط دهکده رودبار قصران ارائه می‌شود استفاده شود با توجه به هزینه تمام شده آن و مقایسه با نمونه وارداتی متوجه می شویم که بسیار مقرون به صرفه تر از آب در می آید.  بنابراین دیگر نگرانی بابت گران شدن دام استفاده کننده از تغذیه مگس سرباز وجود نخواهد داشت.

 

چگونه می توانم مگس سرباز تهیه کنم؟

 

 اگر در زمینه پرورش دام،  طیور و آبزیان فعالیت می کنید و قصد دارید برای تغذیه آنها از مگس سرباز استفاده کنید کافیست با ما تماس بگیرید تا از نحوه تهیه و هزینه های آن آگاه شوید.  دهکده رودبار قصران مفتخر است محصول فوق را با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت در سریعترین زمان ممکن در اختیار شما قرار دهد.

 

 

 آیا من هم میتوانم مگس سرباز تولید کنم؟

 

 بله،  افتخار ما این است است که برای توسعه تولید و آبادانی کشور علم و تجربه خود را در اختیار هموطنان عزیز قرار دهیم.  به همین منظور و جهت توسعه تولید این ماده مغذی دام برنامه های آموزشی مهمی در نظر گرفته ایم.  در صورتی که شما نیز علاقمند به آموزش روش های تولید و پرورش لارو مگس سرباز هستید کافیست با ما تماس گرفته تا از نحوه و شرایط دریافت این آموزش ها مطلع شوید. 

 

 

درباره دهکده رودبار قصران

شركت دهكده رودبار قصران مفتخر است كه با توجه به پژوهش ها و مطالعات تخصصى و متمادى ، توسط افراد متخصص و حرفه اى ، امروز در جهت نياز هاى نهاد هاى دامى و مكمل هاى مربوطه ، به نتيجه اى مطلوب و حائز اهميت دست يافته است .
نتيجه ى اين مهم ، فعاليتیست كه در كشور هاى پيشرفته توسط موسسات و شركت هاى متخصص نيز به طرز موفقيت آميزى انجام مى شود. شركت دهكده رودبار قصران در زمينه تأمين مواد غذايى عالى جهت توليدات دام ، طيور و آبزيان توانسته قدم مفيدى براى حفظ محيط زيستمان بردارد. اين شركت با رعايت استانداردهاى سازمان هاى بين المللى غذا و دارو و آزمايشگاهى و دامپزشكى توليدات خود را به بازار مصرف ارائه مى دهد.
اين فعاليت با اهداف : خود كفايى ، اشتغال زايى ، جلوگيرى از خروج ارز و ارزآورى و البته حفاظت گسترده از محيط زيست است و با پسماند هاى تَر، بهترين خوراك دام، طيور و آبزيان را توليد مى نمايد.
شركت دهكده رودبار قصران توانسته است با بومى سازى دانش روز دنيا ، فرآورى پس ماندهاى عالى و مواد اوليه اى كه به ظاهر بى ارزش و ناچيز است را به صنعتى نوين و پايدار در كشور تبديل كند .
و اميد است با مديريت فنى و اجرايى و حمايت مسئولين بتواند ، با آموزش و راه اندازى كارگاه هاى كوچك خانگى تا صنعتى ، اين صنعت نوين را در سراسر كشور ترويج دهد .
اين فعاليت در جهت تأمين نياز هاى نهاد هاى دامى و مكمل هاى مربوطه نقش بسيار مهمى را ايفا خواهد كرد .

1 دیدگاه برای “مگس سرباز (Soldier fly) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *