مواد غذایی پرندگان زینتی : میل ورم

میل ورم مگس سرباز دهکده رودبار قصران

مواد غذایی پرندگان زینتی

 

پیشگفتار

یکی از چالش های پیش روی پرورش‌دهندگان طیور، تامین و تهیه مواد غذایی پرندگان زینتی مناسب و پر پروتئین جهت پرورش مرغوب است.  علت وجود داشتن این چالش قیمت بالای مواد اولیه است که به علت وارداتی بودن وابسته به نرخ دلار بوده و به همین جهت با نوسان قیمت ارز و تاثیر تحریم ها تهیه آن پر هزینه می شود.  همین امر باعث شده که یا دامپروران از تهیه این غذای با کیفیت منصرف شوند یا دام تولید شده را با قیمت تمام شده بالاتر به بازار عرضه کنند.

در این نوشته قصد داریم شما را با یکی از انواع مواد غذایی پرندگان زینتی با کیفیت و پر پروتئین به نام میل ورم  آشنا کنیم. در انتهای این نوشته شما با این ماده مغذی، نحوه تهیه و روش های پرورش آن آشنا خواهید شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

لارو میل ورم به عنوان مواد غذایی پرندگان زینتی

میل ورم ها کرم نیستند. بلکه نوعی لارو می باشند که فاقد هرگونه انگل و بیماری بوده و یکی از بهترین مکمل های مواد غذایی پرندگان زینتی به صورت زنده و خشک شده می باشد. میل ورم ها منبع خوبی از پروتئین با کیفیت بالا هستند که برای تغذیه ی پرندگان مورد استفاده قرار می گیرند.

 

میل ورم محصول دهکده رودبار قصران

 

کرم‌میل ورم (Mealworm) و مواد غذایی پرندگان زینتی

میل ورم نوعی کرم است که دارای سرعت رشد و تکثیر بسیار بالا است. پژوهشهایی که در انستیتو های مربوط به مواد غذایی و دام انجام شده مشخص شده که استفاده از میل ورم  در مواد غذایی پرندگان زینتی علاوه بر تامین مناسب پروتئین،  در بهبود وضعیت زیست محیطی و کاهش تخریب های زیستی حاصل از پرورش طیور تاثیر گذار است. این کرم جهت مواد غذایی پرندگان زینتی در سراسر دنیا بسیار رایج بوده و حتی در مرغداری ها و مراکز پرورش پرندگان زینتی بعنوان یک وعده ی غذایی به مولدین داده میشود. بدلیل رغبت و شوق بسیار زیاد پرندگان می توان از این کرم ها بطور متوالی استفاده کرد.

 

"<yoastmark

 

ارزش غذایی کرم میل ورم (Mealworm) به عنوان مواد غذایی پرندگان زینتی

ارزش غذایی میل ورم ها به شرح زیر است:

امروزه در سراسر دنیا کشاورزان و پرورش دهندگان جهت ارائه ی محصولی سالم و ارگانیک رقابت کرده و تلاش می کنند تا جامعه ای بدون سرطان داشته باشند.یکی از بهترین غذاهای ارگانیک جهت پرورش پرندگان زینتی و سایر طیور میل ورم بوده و در سراسر دنیا در مرغداری ها بسیار رایج و مرسوم است. بدین ترتیب پرنده سالم، تخم مرغ و گوشتی سالم به دست مصرف کننده خواهد رسید. یکی دیگر از مزایای انتخاب این کرم بعنوان مواد غذایی پرندگان زینتی وجود کلسیم و دیگر مواد معدنی فراوان در میل ورم است. این کرم دارای ۳۰% چربی ، بیش از ۵۰% پروتئین، کلسیم، فسفر، پتاسیم، آهن، سدیم، آلومینیوم و دیگر المانهای حیاتی بدن حیوانات می باشد.
تحقیقات نشان داده است که گنجاندن حداقل یک وعده ی غذایی این کرم در تغذیه ی مرغ ها باعث شادابی و نشاط بیشتر آنها می شود. این نوع کرم  بر اساس سایز از ۱ سانتی متر تا ۳ سانتی متر قابل استفاده می باشند و بسته به پرنده زینتی که جهت تغذیه آن استفاده می نمایید، می توانید سایزهای مورد نظر خود را سفارش دهید.

 

مزیت میل ورم ها در مواد غذایی پرندگان زینتی چیست؟

مزیت های استفاده از میل ورم در مواد غذایی پرندگان زینتی بسیار بالاست.  است از جمله مهمترین مواردی که استفاده از این ماده مغذی باعث می شود، ایجاد کاهش نسبت هزینه به مزیت و به تبع آن افزایش بازگشت سرمایه برای تولید کنندگان است.  همچنین استفاده از این غذا به دلیل نحوه تولید آن دوستدار طبیعت است.  چرا که با تبدیل زباله و مواد مضر برای طبیعت به منبعی سرشار از پروتئین و سازگار با محیط زیست،  چرخه توسعه پایدار برای صنایع کشاورزی و دامپروری ایجاد می شود.  همچنین با توجه به اینکه در گذشته از سویا و پودر ماهی استفاده می‌شد،  در حال حاضر و با مقایسه روش های تولید میل ورم با مواردی مثل سویا،  مشاهده می‌شود که مصرف آب در روش جدید به مراتب کمتر بوده و از ضایعات تولید شده در آن می توان به عنوان کود طبیعی نیز استفاده کرد.

 

میل ورم مگس سرباز دهکده رودبار قصران

آیا استفاده از میل ورم گران تمام می‌شود؟

 

اگر از نمونه خارجی و وارداتی میل ورم استفاده شود احتمال این وجود دارد که هزینه های آن برای پرورش دهندگان پرندگان زینتی مناسب نباشد.  اما اگر از نمونه تولید شده داخلی که توسط دهکده رودبار قصران ارائه می‌شود استفاده شود با توجه به هزینه تمام شده آن و مقایسه با نمونه وارداتی متوجه می شویم که بسیار مقرون به صرفه تر از آب در می آید.  بنابراین دیگر نگرانی بابت گران شدن دام استفاده کننده از تغذیه فوق وجود نخواهد داشت.

 

 

آیا لارو میل ورم در کشور تولید می‌شود؟

 

تولیدکنندگانی که سابقاً  از میل ورم به عنوان تغذیه پرندگان زینتی خود استفاده می کردند به خوبی می دانند که هزینه و دردسر های واردات این ماده غذایی مفید چقدر زیاد است.  مژده ای که دهکده رودبار قصران به شما پرورش دهندگان  پرندگان زینتی و سایر طیور می دهد این است که با انجام تحقیقات جامع و صرف زمان زیاد روی آزمون و خطا و تجربه تولید این محصول توانستیم به روش تولید پربازده بومی دست پیدا کنیم.  با این دستاورد می توانیم کرم میل ورم  را در کشور تولید کنیم. این اتفاق باعث می شود هزینه های تهیه و استفاده از آن تا چندین برابر کاهش پیدا کند.  این مجموعه با افتخار در خدمت اهالی صنعت و دامپروری کشور است و می‌تواند تجربیات به دست آمده را به منظور تولید در اختیار متقاضیان قرار دهد.

 

میل ورم در دهکده رودبار قصران

مجموعه ما سعی دارد محصولی قابل رقابت با نمونه های بین المللی وارداتی ارائه دهد تا از خروج ارز از کشور و افزایش هزینه های تولید دام، طیور و آبزیان جلوگیری کند. در اینجا می توانید نتیجه تست آزمایشگاهی محصولات ما در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را مشاهده فرمایید.

 

دهکده رودبار قصران | نتایج آزمایش محصولات خوراک دام و طیور و آبزیان شرکت

 

 

 

جهت سفارش و مشاوره رایگان جهت مواد غذایی پرندگان زینتی می توانید با ما در ارتباط باشید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *